PNRA PNRA logo
 

News

Peddie Erg Classic Results and Pictures

The results of today's Peddie Erg Challenge are found below. 

Pictures of the event have now been posted in Galleries section of this website.  Row2k also has pictures of the Peddie Erg Classic on its website.

 

Masters Men           Place    Last                                 First               Program     Time
[2000m]                    1        Gilbert                             Charles            Mercer        07:19.6
                                  2        Potts                               David               Mercer        07:28.2
                                  3        Miller                               Jeffrey              Mercer        07:45.9
                                                                                                                                           
Masters Women    Place    Last                                 First               Program     Time
[2000m]                    1             Ford                           Rose              CLRA            07:59.0
                                  2             Brookes                      Zoe                CLRA           08:12.9
                                  3             Gorberg                      Judy               Mercer          08:17.8
                                                                                                                                           
Novice Men             Place    Last                                 First             Program     Time
[1000m]                    1             Lee                              Du Hee         Peddie         03:19.4
                                  2             Dickson                        Donny          Peddie         03:26.5
                                  3             Rosen                           Ethan          Peddie         03:41.0
                                  4             Tsai                              J.J.              Peddie         04:25.6
                                                                                                                                           
Novice Women      Place    Last                                 First               Program     Time
[1000m]                    1             Onyekwere                  Chizi              Peddie         04:01.0
                                  2             Raplee                        Jillian             Peddie         04:12.3
                                  3             Lloyd                          Grace            Peddie         04:16.6
                                  4             Morley                        Laura             Peddie         04:18.8
                                  5             Xi                               Xi                   Peddie         04:23.5
                                                                                                                                           
Open Men                Place    Last                               First               Program     Time
[2000m]                    1             Censits                       Clay               Mercer         06:30.7
                                  2             Lee                             Tim                Mercer         06:32.7
                                  3             Kennedy-Moore            Dan               Mercer         06:36.7
                                  4             Shavel                         Joe                Mercer         06:37.6
                                  5             Kelly                           Sean              Mercer         06:49.7
                                  6             Ward                           Cameron        Mercer         06:51.4
                                  7             James                         Kyle               Mercer         06:55.3
                                  8             Gleim                          Jack               Mercer         06:57.6
                                  9             Burke                          Michael          Peddie         06:59.2
                                10           Passman                       Ian                 Mercer         06:59.9
                                11           Johnson                        Andrew           Peddie         07:01.5
                                12           Fu                                 Victor             Peddie         07:07.5
                                13           Reim                             Dylan             Mercer         07:11.0
                                14           Harraka                         Josh               Peddie         07:13.1
                                15           Chang                           Daniel             Peddie         07:37.0
                                16           Wadwha                       Rahul              Peddie         07:37.9
                                17           Feldman                       Brennan          Peddie         07:59.9
                                                                                                                                           
Open Women         Place    Last                                 First              Program     Time
[2000m]                   1             Foster                          Laura             Mercer         07:22.5
                                 2             Goodman                     Emily             Mercer         07:31.0
                                 3             Edenzon                      AJ                  Mercer         07:38.2
                                 4             Woo                            Sam               Mercer         07:45.6
                                 5             Jorgenson                    Vikki              Mercer         07:47.8
                                 6             McMath                       Jelani             Mercer         07:48.5
                                 7             Gabai                          Reina             Mercer         07:56.5
                                 8             Fecko                          Lindsay         Mercer         07:57.3
                                 9             Grenis                         Caroline         Mercer         08:08.9
                                10           Kuhlman                       Maddie          Mercer         08:10.4
                                11           Gross                           Abby             Mercer         08:10.7
                                12           Sessa                           Kate             Mercer         08:13.9
                                13           Santa Maria                   Ali                Mercer         08:16.9
                                14           Calabro                         Shanna         Mercer         08:17.9
                                15           Wanant                         Rachel          Mercer         08:20.4
                                16           Pierce                           Nadihra         Mercer         08:23.1
                                17           McElligott                     Emma           Mercer         08:31.4
                                18           Budline                         Margo           Mercer         08:31.8
                                19           Rothstein                      Allana           Mercer         08:34.9
                                20           Seman                          Rebecca       Peddie         08:46.9
                                21           Sun                               Sarah           Peddie         08:47.8
                                22           Gao                               Cindy           Peddie         08:52.2
                                23           Gorberg                         Elise             Mercer        09:12.0
                                24           Kim                               Jenny           Peddie        09:19.3
                                25           Wheeler                         Sam             Peddie        09:30.7
                                                                                                                                           
                                                                                                                                           
Mixed Double         Place       Team                            Program      Distance    
2:00 Race                1             Ebbott/Tsapralis             Peddie            634m          
                                 2             Foster/Lee                     Mercer            627m          
                                 3             Goodman/Censits           Mercer            621m          
                                 4             Gabai/Ward                    Mercer           594m          
                                 5             Brookes/Miller                 CLRA             561m          
                                 6             Truman/Bianca                Mercer           522m          

 

PNRA Issues 2014 Annual Report

Due to the forecasted wind, rain and temperatures, the 2014 Collegiate Small Boat Challenge

Articles By Date

2014
- November (3)
- October (8)
- September (6)
- August (1)



© Princeton National Rowing Association, 1 S. Post Road, Princeton Junction, NJ 08550
Site Map · Privacy Policy · Print This Page · Login

Sponsors ResoluteUSRowingUOA sponsor us


Designed and Hosted by Princeton Online